10 крутих фактів про математику, які зацікавлять навіть гуманітарія!

1. Англійський математик Абрахам де Муавр в літньому віці одного разу виявив, що тривалість його сну зростає на 15 хвилин в день. Склавши арифметичну прогресію, він визначив дату, коли вона досягла б 24 годин – 27 листопада 1754. У цей день він і помер.

2. Релігійні євреї намагаються уникати християнської символіки і, взагалі, знаків, схожих на хрест. Наприклад, учні деяких ізраїльських шкіл замість знака «плюс» пишуть знак, що повторює перевернуту букву «т».

3. Справжність купюри євро можна перевірити по її серійним номером букви і одинадцяти цифр. Потрібно замінити букву на її порядковий номер в англійському алфавіті, скласти це число з іншими, потім складати цифри результату, поки не отримаємо одну цифру. Якщо ця цифра – 8, то купюра справжня.

Ще один спосіб перевірки полягає в подібному складанні цифр, але без літери. Результат з однієї літери і цифри повинен відповідати певній країні, так як євро друкують в різних країнах. Наприклад, для Німеччини це X2.

4. Існує думка, що Альфред Нобель не включив математику в список дисциплін своєї премії через те, що його дружина зрадила йому з математиком. Насправді Нобель ніколи не був одружений.

Справжня причина ігнорування математики Нобелем невідома, але є кілька припущень. Наприклад, на той момент вже існувала премія з математики від шведського короля. Інше – математики не роблять важливих винаходів для людства, оскільки ця наука має чисто теоретичний характер.

5. Трикутник Рело – це геометрична фігура, утворена перетином трьох рівних кіл радіуса a з центрами в вершинах рівностороннього трикутника зі стороною a. Свердло, зроблене на основі трикутника Рело, дозволяє свердлити квадратні отвори (з неточністю в 2%).

6. У радянській математичній літературі нуль не є натуральним числом, а в західній, навпаки, належить до безлічі натуральних чисел.

7. Американський математик Джордж Данциг, будучи аспірантом університету, одного разу спізнився на урок і прийняв написані на дошці рівняння за домашнє завдання. Воно здалося йому складніше звичайного, але через кілька днів він зміг його виконати. Виявилося, що він вирішив дві «нерозв’язані» проблеми в статистиці, над якими билися багато вчених.

8. Сума всіх чисел на рулетці в казино дорівнює «числу звіра» – 666.

9. Софія Ковалевська познайомилася з математикою в ранньому дитинстві, коли на її кімнату не вистачило шпалер, замість яких були наклеєні листи з лекціями Остроградського про диференціальному і інтегральному численні.

10. У штаті Індіана в 1897 році був випущений білль, законодавчо встановлює значення числа Пі рівним 3,2. Даний білль не став законом завдяки своєчасному втручанню професора університету.

Comments are closed.